Beszámoló a Gyermekkori Gerincbetegségeket Kutatók Magyarországi Egyesülete (GKE) 7. kongresszusáról.
Dr.Viola Sándor PhD, Budai Gyermekkórház, Ortopédia, ny.ov.főorvos
Dr.Urbanek Krisztina, Flór Ferenc Kórház, Huniko KKT, orvos igazgató   
(Gyermekgyógyászati Szemle 2014 december-kivonat)

Bevezetés
A gyermekkori gerinc deformitások etio-pathomechanizmusának kutatása, prevenciója, kezelése tipikusan multidiszciplináris feladat. Az 1998-ban alakult Gyermekkori Gerincbetegségeket Kutatók Magyarországi Egyesülete ezen sokszínűséget karolta fel és erre épülnek kongresszusai.

Az idei, immár hetedik GKE Kongresszus gerincét az egyes témában járatos szakemberek referáló előadásai jelentették. Huszonegy előadás, 112 résztvevő, kollegiális hangulat jellemezte a Budapest Hotelben október 17.-18. között tartott rendezvényt.
A nyitó referátumot díszvendégünk, Prof Jacques Cheneau tartotta franciául, kiváló szinkron-tolmácsolással (1. kép). Hazánkban széles körben elterjedt konzervatív gerinckezelő készülék a Cheneau fűző. Minden típusú idiopathiás scoliosisra alkalmazható. Egyedileg készül az adott görbült gerincre. A deformitás lényegének megfelelően három síkban korrigál, az idők során sokat változott. A görbületeket sajátságosan osztályozza – a főgörbület(ek) alatti és feletti régiót is „görbületnek” tekinti. A fűző készítés egyedi és igen bonyolult tevékenység. A jelenlévő orvos kollégák mellet a kongresszuson ugyancsak résztvevő gyógyászati segédeszköz készítők számára is igen jelentős referátumot hallottunk. (Kongresszusunkat megelőzően háromnapos gyakorlati oktatásban részesültek a készítő műszerészek, a professzor úr instrukciói alapján készített „remekeiket” az Ortopprofil Kft párhuzamos kiállításán csodálhattuk meg.)
A kutatás témakörében a serdü1őkori idiopátiás scoliosis és Scheuermann–kór etio–pathomechanizmusára vonatkozó jelenlegi koncepciók összefoglaló referátuma hangzott el (Dr. Viola Sándor). A nagyszámú theoria indokolja a multidiszciplináris megközelítést. Az előadás rávilágított, hogy a genetika szerepe kétségtelen, vitatott azonban az öröklés módja, illetve az, hogy egy vagy több gén tehető felelőssé a kialakuló deformitásokért. Okként szóba jön a neuroendokrin rendszer szerepe, ezen belül a melatonin-calmodulin, a növekedési hormon, újabban a laptin.